Novinky

Jak správně třídit odpad v domácnosti?

Třídíme odpad doma

Odpad je ideální nevytvářet vůbec, jenže to je pro mnohé až nesplnitelný úkol. Pokud tedy nemůžeme zabránit jeho vzniku, můžeme ho alespoň roztřídit. Díky tomu potom nemusí skončit na skládce, nebo ve spalovně, ale je recyklován a znovu použít.

Obal, který jsme zrecyklovali, se nám totiž brzy vrátí v jiné podobě. Kromě toho recyklací také pomáháme šetřit naší planetu, abychom se v odpadu neutopili a šetříme i své peněženky, jelikož použít odpady znovu je levnější, než získávat suroviny znovu.

A pokud vám k třídění chybí odpadkový koš, neváhejte nahlédnout k nám.

Které materiály lze třídit a kam?

  • Sklo - zelená/bílá popelnice
  • Plast - žlutá popelnice
  • Papír - modrá popelnice
  • Nápojové kartony - oranžová/oranžově označená popelnice
  • Kov - šedá popelnice
  • Bioodpad - kompostér/hnědá popelnice
  • Tuky a oleje - v uzavřené nádobě do oranžové/červené popelnice
  • Nebezpečný odpad - sběrný dvůr/ sběrné místo nebezpečných odpadů
  • Textilní odpad - bílé popelnice
  • Léčiva - zpět do lékárny

Třídíme sklo

Na skleněný odpad jsou určeny zelené, případně bílé konzajmery. Některé bývají také rozděleny na obě barvy, případně stojí oba dva vedle sebe. V tomto případě patří do bílého čiré sklo (skleničky od marmelád, kečupu…) a do zeleného veškeré barevné sklo (lahve od nápojů) a také tabulové sklo (například ze dveří, či okna). A když se vám rozbije sklenička - už víte, kam s ní.

V případě sklenic od pokrmů není problém vhodit do kontejneru ani kovová víčka, či etikety. Do ani jednoho z těchto kontejnerů, ale nepatří porcelán, zrcadla, sklokeramika, pokovené, nebo laboratorní sklo. Vratné sklo se také nevrací do popelnice, nýbrž do obchodu, kde za něj dostanete zpět zálohu.

tridime-sklo

Třídíme plasty

Nejvíce odpadu tvoří v dnešní době většinou plast. Jeho třídění je proto velice důležité. Na tento druh odpadu slouží žluté popelnice. Veškeré plastové obaly je vhodné před vyhozením sešlápnout, aby zabíraly méně místa a do kontejneru se jich tak vešlo více.

Takto třídíme sáčky, plastové tašky, fólie, PET lahve, obaly (od kosmetických přípravků, pracích prášků…), kelímky od jogurtů, plastové příbory, nebo také polystyren, v němž byly obalené např. nové spotřebiče (stavební polystyren tam nepatří)…

Naopak nepatří sem nic mastného, obaly se zbytky produktů, či jídla, obaly od žíravin, barev, nebo nebezpečných látek.

Třídíme papír

Papírový odpad můžete vyhazovat nejen do modrého kontejneru. Pokud ho máte větší množství, nabízí se také možnost, odvézt jej do sběrného dvoru, kde vám ho někdy dokonce vyplatí.

Do popelnice na papír patří veškeré papírové krabice, staré sešity, obálky, nebo použité papíry. Potíž nepředstavují kovové svorky, okénka na obálkách, ani izolepa. Kde totiž o takové maličkosti, které se v recyklačním procesu snadno odstraní. Pokud se ale chystáte vytřídit obálku s bublinkovou fólií, plastovou část z ní raději vyjměte. Stejně tak do modré popelnice nepatří mokrý, ani jinak znečištěný papír, termopapír (z toho jsou účtenky), papírové ubrousky a kapesníčky, papírové kelímky na kávu a papíry s povrchovou vrstvou. Ani knihy není nutné vyhazovat, můžeme je prodat. Udělají tak radost ještě někomu dalšímu.

tridime-papir

Nápojové kartony

Ne. Nápojové kartony opravdu nepatří do stejné nádoby, jako papír, nebo plast. Tedy alespoň někdy. Pokud se mezi popelnicemi najde nějaká oranžová, vyhoďte nápojové kartony sem. Pokud tomu ale tak není (a to se stává často) vhoďte je do kontejneru, který je alespoň označený oranžovou nálepkou, ty bývají společné s plastem. Do kontejneru nepatří obyčejné kartony, zbytky nápojů, ani jídla.

Třídíme kov

Kontejnery na kov bývají buď šedé, nebo označené šedou samolepkou. Patří do nich drobný kovový odpad, jako například plechovky, konzervy, kovové zátky, víčka od lahví, alobal, kancelářské sponky, dráty, kovové krabičky, hřebíky a šrouby. 

Větší předměty můžeme také odvézt do sběrného dvora. Tam přijmou kovové trubky, hrnce, kola, spotřebiče, plechovky od barev, tlakové lahve, nebo také zařízení, která jsou z více materiálů.

Bioodpad

Ačkoliv je ideální dávat bioodpad na vlastní kompost, kde z něj získáme úrodnou hlínu, ne každý má možnost ho vlastnit. Pro tyto případy existují hnědé popelnice, kam můžeme dávat veškerý kuchyňský odpad, kávový lógr, odřezky ovoce a zeleniny, spadané listí, nebo i menší větve. Zkrátka všechno, co se může biologicky rozložit. Vyjímkou jsou ale zvířecí výkaly a živočišné zbytky.

Větší množství bioodpadu můžete také zavést do kompostárny, která slouží jako veřejný, veliký kompost.

Tuky a oleje

Tuk, který po smažení zbývá na pánvi, opravdu nepatří do dřezu. Odpadní roury na vodu, totiž ucpává. Proto je také zakázané ho tam lít a hrozí vám za to vysoká pokuta. Olej a tuky byste měli střádat do plastové nádoby, kterou po naplnění zavřete a vyhodíte do popelnice na tuky. Takové popelnice bývají tmavě oranžové, nebo červené a jsou označeny samolepkou pro tuky a oleje. Skladovat olej či ocet se oplatí v praktických nádobách.

Nebezpečný odpad

Pokud se potřebujete zbavit zbytků ředidel, lepidel, chemikálií, starých baterií, úklidových prostředků, těkavých látek, zářivek, teploměrů, nebo čehokoliv jiného, co může být nebezpečné, rozhodně to nevhazujte do směsného odpadu. Tento druh odpadu patří do sběrného dvoru, nebo na sběrné místo nebezpečných materiálů.

Třídíme textil

Textilní odpad znamenají stará hadry, látky, nepoužívané oblečení, bytový textil a podobně. K jeho sběru slouží nejčastěji bílé kontejnery, které jsou vždy náležitě označeny. Materiál by měl být čistý, suchý a zabalený do igelitové tašky. Nepatří tam ale žádné matrace, nebo molitany.

Kam s léky

Veškeré nepoužité léky, nebo obaly od nich se mají vracet zpět do lékárny. Nesmí se vyhazovat do směsného odpadu, jelikož jsou v nich obsaženy látky, které by na skládce, či při spalování škodily životnímu prostředí.

tridime-leky

Zákeřné odpady

Některé odpady se tváří, že patří jinam, než tomu tak doopravdy je. My vám nyní představíme ty nejčastější, aby vás už nenachytaly.

  • zrcadla - ačkoliv se může zdát, že jsou skleněná, do popelnice na sklo rozhodně nepatří. Namísto toho bychom je měli vyhazovat do směsného odpadu.

  • nápojové kartony - nápojové kartony jsou v třídění odpadu opravdový oříšek. Některá města pro ně mají speciální, oranžovou popelnici. Pokud mezi ně to vaše nepatří, vhazují se nápojové kartony mezi plastový odpad.

  • staré léky - pokud jste je do teď vyhazovali do směsného odpadu, dělali jste to špatně. Nepoužité léčivo a většinou i obaly od léků be se měly vracet zpět do lékárny, aby mohly být bezpečně zlikvidovány.

  • baterie - stejně tak vybité baterie do směsného odpadu nepatří. Jelikož jsou v nich obsaženy nebezpečné látky, musí se vyhazovat do speciálních sběrných nádob.

  • olej a tuky - tuk, který nám po vaření, či smažení zbývá, se rozhodně nesmí lít do kanalizace. Namísto toho ho můžeme nastřádat do uzavíratelné nádoby a vyhodit do speciální popelnice na oleje a tuky.